Devlet korumasındaki 985 gencin ataması yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bakım ve koruması altında olup da YKS’ye giren 742 gençten 312’si üniversiteye yerleşti. YKS’de aldıkları yüksek puanlarla dikkati çeken Mevlüt Enes Türkoğlu 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini, Recep Can Özyeğin Üniversitesi İletişim ve Tasarımı bölümünü kazanırken, 13 öğrenci mühendislik, 12 öğrenci de siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümüne yerleşti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanan ve bu yıl gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren 742 gençten 312’si üniversiteli oldu. YKS’de sözel alanda 494.09 puanla Türkiye 323’üncüsü olan Manisa’dan Recep Can Özyeğin Üniversitesi İletişim ve Tasarımı bölümünü, sayısal alanda 520.53 puanla Türkiye 6.457’ncisi olan Amasya’dan Mevlüt Enes Türkoğlu da 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince yapılan yerleştirme sonuçlarına göre üniversiteye yerleşmeye hak kazanan devlet korumasındaki 312 gençten 148’i lisans, 164’ü ön lisans bölümlerine kayıt hakkı elde etti.

Üniversiteye yerleşen gençlerden 2’si tıp, 13’ü mühendislik, 12’si siyaset bilimi ve kamu yönetimi, 2’si Almanca öğretmenliği, 2’si sosyal bilgiler öğretmenliği, 1’i tarih öğretmenliği, 1’i Türkçe öğretmenliği, 2’si psikoloji, 22’si sosyal hizmet, 11’i sosyoloji, 4’ü çocuk gelişimi, 2’si ilahiyat bölümünü kazandı.

“Üniversitelerde okuyan toplam 516 öğrencimizi destekliyoruz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, üniversiteli olmanın sevincini yaşayan gençleri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Devlet korumasındaki gençlere pek çok imkan sağlandığını belirten Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızı bugüne kadar olduğu gibi öğrenim hayatları boyunca da destekleyeceğiz. Bakanlığımızca yükseköğretime devam eden gençlerimize çeşitli imkanlar sunuyoruz. Halihazırda toplam 516 üniversite öğrencimize desteğimiz sürüyor. Bu yıl yerleşen 312 öğrencimizle birlikte toplam 828 öğrencimizi destekleyeceğiz. Rehberlik ve danışmanlık hizmetimizin yanı sıra öğrencilerimizin giyim, yemek, ulaşım gibi yaşam giderlerini karşılıyoruz. Tercih eden gençlerimizin tamamı Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlardan ücretsiz yararlanmaktadır. Mezun olduktan sonra da onları kamu kurum ve kuruluşlarında öğrenimlerine uygun kadrolarda istihdam ediyoruz. Gençlerimizin öğrenimlerine devam edecekleri illerde onlar için danışman görevlendireceğiz.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız kardeşlerimizin yetişmesinde emeği geçen tüm çalışanlarını kutluyoruz bu başarının dğer tüm genç kardeşlerimize örnek olmalarını dileriz.

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir